Урок 10. Поняття алгоритму. Висловлювання

Урок 9. Практична робота №3 «Структурування та класифікація відомостей з використанням карт знань»
Червень 2, 2016
Урок 11. Алгоритми з повторенням
Червень 2, 2016

Урок 10 (web-версія конспекту без зображень)

Тема: Поняття алгоритму

Мета :

  • навчальна:  осформувати поняття алгоритму, висловлювання;
  • розвиваюча:  розвивати в учнів логічне та творче мислення, науковий підхід;
  • виховна:  виховувати інтерес до знань, старанність, відповідальність перед товаришами

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор,  презентація уроку, електронні матеріали (ФАЙЛИ-ЗАГОТОВКИ) до підручника "ІНФОРМАТИКА 7 КЛАС" Морзе Н.В. та ін..

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

(конспект уроку та презентація розроблені на основі матеріалу підручника «Інформатика (Морзе, Барна, Вембер, Кузьмінська) 7 клас») 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

1) Привітання із класом

2) Повідомлення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда:

  1. З яких етапів складається процес створення інформаційної моделі?
  2. Для чого використовується комп’ютерне моделювання?
  3. Як створювати комп’ютерні моделі в різних програмних середовищах?

Онлайн тестування:

Перейти за посиланням для проходження тесту № 6:

http://testinform.in.ua/testi-z-informatiki-7-klas/

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовується   проектор та мережа Інтернет)

Як створюють алгоритми?

При розв’язуванні прикладних задач із різних предметних галузей часто створюють алгоритми. При цьому кожну задачу S можна подати у вигляді послідовності окремих підзадач

Опис кожної підзадачі здійснюється з використанням трьох базових алгоритмічних структур: слідування, розгалуження, повторення.

Структура слідування використовується в лінійних алгоритмах. Структура слідування графічно подається у вигляді послідовності кількох вказівок

Часто при розв’язуванні задач деякі вказівки можуть повторюватися кілька разів, і тоді алгоритми їх розв’язування передбачають використання структури повторення.  Якщо задача має кілька варіантів реалізації залежно від виконання деякої умови, то для її розв’язування використовують алгоритми з розгалуженням.

Що таке висловлювання?

Висловлювання – це твердження, яке може бути істинним або хибним.

Висловлювання формулюють розповідними реченнями

В описі алгоритмів з повторенням і розгалуженням для запису умов використовуються висловлювання, які графічно подаються, як показано на малюнку

Якими бувають висловлювання?

Розрізняють прості та складені висловлювання.

Складені висловлювання утворюються із простих за допомогою сполучення І, АБО, НЕ

Складене висловлювання, що утворюється за допомогою сполучника І, буде істинним лише в тому разі, якщо всі прості висловлювання, що входять до його складу будуть істинними

Складене висловлювання, що утворюється за допомогою сполучника АБО, буде хибним у тому разі, коли хоча б одне з його складових висловлювань буде хибним

За допомогою сполучника НЕ можна утворювати протилежне за змістом висловлювання

Що таке умовне висловлювання?

Крім того,  розглядають складені висловлювання, які утворюються із простих за допомогою сполучників якщо і то та  встановлюють, що одна подія чи стан є підставою  або умовою для іншої події чи стану.

Наприклад: «Якщо горить червоне світло світлофора, то дорогу переходити не можна»

Це складене висловлювання складається із двох простих: засновку – «Якщо горить червоне світло світлофора» та висновку – «то дорогу переходити не можна»

Таке висловлювання називається висловлюванням з логічним слідуванням, або умовним висловлюванням

IV. Формування практичних умінь і навичок

Завдання 1. Працюємо у парах

Із запропонованих простих висловлювань по черзі складайте умовне висловлювання: один з учасників називає умову після слова «якщо», інший відповідний йому наслідок після слова «то». Продовжте гру, добираючи власні висловлювання для формулювання умовних висловлювань

Завдання 2.  Алгоритмічні структури

  1. Перегляньте файли у папці D:/7 клас/Алгоритми. Та впорядкуйте їх за назвами алгоритмічних структур у папки Слідування, Повторення, Розгалуження
  2. У папці Алгоритми створи папки Слідування, Повторення, Розгалуження.
  3. Відкрий файл Будинок. Визнач яку алгоритмічну структуру використано для складання алгоритму побудови будинку. Скопіюй файл у відповідну папку.
  4. Виконай дії, описані в пункті 2, для файлів Лабіринт і Вода.
  5. Перемісти папки Слідування, Повторення, Розгалуження у свою структуру папок

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.  (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Хід роботи с. 81 підручника

Завдання 3. Логіка

Створи план евакуації з комп’ютерного класу (кабінет № 6) учнів деякої школи на основі загального плану евакуації

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.  (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Хід роботи с.82 підручника

V. Підсумок уроку

Розгляньте схему та доповніть її прикладами висловлювань

Обговорюємо

  1. Які базові структури алгоритмів використовуються при побудові алгоритмів?
  2. Які бувають висловлювання? Наведіть приклади
  3. Де використовуються висловлювання? Наведіть приклади
  4. Як створюються складені висловлювання?
  5. Як визначається істинність висловлювання?
  6. Чим умовні висловлювання відрізняються від інших?

Рефлексія

  • Що нового сьогодні дізналися?
  • Чого навчилися?
  • Що сподобалось на уроці, а що ні?
  • Чи виникали труднощі?

VI. Домашнє завдання

  • Вивчити конспект уроку.
  • Опрацювати параграф підручника п.12

Завантажити конспект



Ви можете зберегти свій час на підготовку до уроків замовивши комплект презентацій
7 клас для супроводу уроків  

за ціною:

60 грн за комплект
(одна презентація коштує менше 2 грн)

Замовити комплект

також для використанні на уроках розроблено сервіс для проведення онлайн-тестування