Урок 11. Встановлення й видалення програм. Дефрагментація дисків

Урок 10. Запуск на виконання програм
Вересень 17, 2016
Урок 12. Поняття комп’ютерного вірусу
Вересень 17, 2016

Урок 11 (web-версія конспекту без зображень)

Тема: Встановлення й видалення програм. Відновлення видалених даних. Програма перевірки й очищення дисків. Дефрагментація дисків

Мета :

 • навчальна: ознайомити учнів з правилами відновлення видалених даних та де фрагментації диска;
 • розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
 • виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

(конспект уроку та презентація розроблені на основі матеріалу підручника «Інформатика (Ривкінд, Лисенко, Чернікова, Шакотько) 9 клас») 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

 1. Привітання із класом
 2. Повідомлення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Повторення

 1. Що таке ОС?
 2. Що таке файл, папка?
 3. Структура стандартного вікна
 4. Основні дії з вікном програми
 5. Як створити папку, ярлик?
 6.  Як здійснюється пошук інформації?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовується   проектор, та матеріал підручника)

Теоретична довідка

Як ви видаляєте програми, які вам більше не потрібні? Просто поміщаєте в Корзину робочий каталог програми, а услід і ярлики з робочого столу і з меню Пуск? А після цього дивуєтеся з появи всіляких помилок, що виникають, наприклад, при установці новіших версій цієї програми? Давайте розберемося в цьому питанні детальніше.

Видалення програм у всіх версіях операційних систем Windows є видаленням програмних файлів, які були встановлені в процесі інсталяції, видалення всіх автоматично створений них ярликів і ключів в системному реєстрі. Тонкощі деінсталяції (так часто називають процес видалення) залежать від конкретної програми.

Для коректного видалення програм потрібна наявність так званого модуля деінсталяції, який послідовно видаляє як файли, так і заслання на них в системному реєстрі, а також ярлики, які були створені при установці програми. Тут є один нюанс — всі файли, створені самим користувачем вже після закінчення інсталяції, як правило, не віддаляються. Звичайно, деякі програми мають досить "просунуті" деінсталятори, що пропонують вам повністю видалити каталог, в якому були розміщені файли програми, але це швидше виключення, чим правило. Слід зазначити, що даний модуль повинен встановлюватися разом з програмою, інакше система намагатиметься застосувати стандартні засоби видалення.

В більшості випадків процес деінсталяції програм  виглядає таким чином:

відкриваєте в меню Пуск розділ, що належить програмі, яка підлягає видаленню.

Якщо програма має власний деінсталятор, тоді в цьому розділі повинен знаходитися файл під назвою Uninstall, звичайно що цей пункт може мати  іншу назва.

Існує декілька типів програм. Для видалення з комп’ютера програм, спеціально розроблених під операційну систему Windows, виконайте наступну послідовність дій:

Відкрийте діалогове вікно Пуск/Настройка/Панель управ­ле­ния/ Уста­новка и удаление прог­рамм. Натис­ніть кнопку Доба­вить/Удалить.

Дійте згідно вказівок, які з’являються на екрані.

Для програм розроблених не під ОС Windows, зверніться до документації, де можна прочитати як видаляти файли з комп’ютера.

За наявності на диску багатьох фрагментованих файлів робота операційної системи суттєво сповільнюється, тому використовують дефрагментацію диску - перерозподіл файлів, які розташовані в неправильних областях.

Дефрагментація — процес оновлення та оптимізації логічної структури розділу фізичного диску з метою забезпечити зберігання файлів у неперервній послідовності кластерів. Зазвичай використовується у файлових системах FAT та NTFS. Після дефрагментації прискорюється читання та запис файлів, а відповідно і робота програм.

Утиліта Очищення диска

Властивості диска →  Загальна → Очищення диска

Перевірка диска

Пошук та виправлення помилок на диску, які трапляються під час різних перебоїв та некоректної роботи системи

Утиліта Перевірка диска

Властивості диска → Сервіс → Виконати  перевірку

Дефрагментація

Дефрагментація – процес перезапису фрагментованих файлів у суміжні області  диска

Утиліта Дефрагментація диска

Властивості диска → Сервіс → Виконати  дефрагментацію

Установка (Інсталяція) програм

Інсталяція – це процес установлення програмного забезпечення на комп'ютер користувача за допомогою спеціальної програми–інсталятора.

Засіб установлення програм

Програма-інсталятор

Пуск → Панель керування → Установка і видалення програм → Установка програм

Файл Setup.exe або Install.exe

Видалення (деінсталяція) програм

Видалення програм це видалення програмних файлів, які були встановлені в процесі

інсталяції, видалення всіх автоматично створених ярликів і ключів у системному реєстрі

Засіб Установка і видалення програм

Файл деінсталяції

Пуск → Панель керування → Установка програм → Заміна і видалення програм

Uninstall.exe

Відновлення системи

Відновлення всіх системних файлів до того стану, в якому вони перебували, коли проблеми ще не виникли

Утиліта Відновлення системи

Пуск → Усі програми → Стандартні → Службові →  Відновлення системи

 Програма дефрагментації диску призначена для оптимізації розміщення файлів на диску з метою прискорення доступу до них. Необхідність її використання пояснюється тим, що при запису файлів великих розмірів на заповнений диск, коли відсутня неперервна область, достатня для їх розміщення, операційна система записує файл у вигляді кількох фрагментів так, що він займає декілька несуміжних ділянок. Вільне місце, що залишається після видалення файлів, при збереженні нових файлів заповнюється у довільному порядку. Якщо диск має багато фрагментованих файлів, системі необхідно більше часу для звернення до них, оскільки потрібно виконувати додаткові операції читання з диску їх окремих частин. На створення файлів витрачається більше часу, оскільки вільний простір на диску складається із розрізнених фрагментів. Система вимушена зберігати нові файли в різних місцях диску.

Дефрагментацією називається процес пошуку і об’єднання фрагментованих файлів і папок. Програма переміщує дані таким чином, щоб кожний із файлів займав на диску один неперервний фрагмент, а вільне місце об’єднувалося в єдину неперервну ділянку. Це прискорює роботу програм з файлами.

В нижній частині відображається графічне представлення того, наскільки обраний диск є фрагментованим. Кольорами вказується стан диску:

 • червоним відображаються фрагментовані файли;
 • синім виводяться неперервні області;
 • білим відображається вільний простір диску;
 • зеленим виводяться системні файли, які не можуть бути переміщені.

Очищення диску

Програма очищення диску використовується для вивільнення простору на жорсткому диску шляхом видалення тимчасових файлів Internet, компонент Windows і програм, які вже не використовуються, а також очищення кошика.

Для запуску програми очищення диску у вікні його властивостей на вкладці Общие слід натиснути кнопку . В результаті на екрані з’являється діалогове вікно з активною вкладкою Очистка диска, де міститься перелік файлів, доступних для видалення, а також вказаний можливий об’єм простору, що можна вивільнити. Файли, що видаляються, необхідно позначити встановленням відповідних прапорців. Для вивільнення додаткового дискового простору у діалоговому вікні слід перейти на вкладку Дополнительно. Для видалення компонент Windows і програм, що не використовуються, а також «непотрібних» контрольних точок відновлення слід для кожного з перелічених елементів натиснути кнопку [Очистить], а потім у вікні запиту вказати файли для видалення.

Перевірка диску

Службова програма перевірки диску призначена для виявлення помилок файлової системи і пошкоджених секторів на жорсткому диску. Щоб скористатися цією програмою, у вікні властивостей диску на вкладці Сервис слід натиснути кнопку [Выполнить проверку]. В результаті на екрані відображається діалогове вікно Проверка диска. Перед запуском програми встановлюємо режими Проверять и восстанавливать поврежденные сектора і Автоматически исправлять системные ошибки. Щоб почати перевірку, треба натиснутими кнопку [Запуск]. Під час роботи програми перевіряється файлова структура диску, тобто знаходяться помилки в таблиці розміщення файлів і в структурі каталогів, здійснюється пошук загублених кластерів (відмічених як зайняті, але таких, що не належать жодному з файлів) і файлів із спільними кластерами. Також програма аналізує дату і час створення файлів і їх імена.

Диск перевіряється не тільки на логічні, але й на фізичні помилки, до яких відноситься пошкодження магнітної поверхні диску. При виявленні пошкодженої області програма переносить інформацію у вільні кластери, а сама область помічається як збійна, і надалі дані в неї записуватися ніколи не будуть.

IV. Формування практичних умінь і навичок

Завдання 1.   Працюємо за комп’ютером

 1. Відкрийте вікно програми Очищення диска. Визначте, в яких групах об’єктів відбувається пошук непотрібних файлів. Який загальний розмір файлів, від яких програма пропонує очистити диски?
 2. Створіть контрольну точку відновлення системи, вказавши в описі точки відновлення своє прізвище.
 3. Визначте, скільки контрольних точок відновлення системи встановлено за два останні місяці на вашому комп’ютері.

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.  (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Завдання № 6, 10-11  на с.127  підручника

Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/9 клас/Тема 3

V. Підсумок уроку

Обговорюємо

 1. Що таке доріжка диска?
 2. Який розмір сектора диска?
 3. Що таке кластер?
 4. Опишіть процес розмітки диска під час його форматування.

Рефлексія

 • Що нового сьогодні дізналися?
 • Чого навчилися?
 • Що сподобалось на уроці, а що ні?
 • Чи виникали труднощі?

VI. Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника п.3.6

Завантажити конспект