Урок 15. Запис інформації на оптичні носії

Урок 14. Стискання, архівування та розархівування даних. Архіватори та операції з архівами. Практична робота №6 «Архівування та розархівування даних»
Вересень 18, 2016
Урок 16. Форматування та копіювання дисків
Вересень 18, 2016

Урок 15 (web-версія конспекту без зображень)

Тема: Запис інформації на оптичні носії

Мета :

 • навчальна: познайомити учнів із записом інформації на оптичні носії; допомогти учням засвоїти запис на оптичні носії за допомогою програми Nero;
 • розвиваюча: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
 • виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

(конспект уроку та презентація розроблені на основі матеріалу підручника «Інформатика (Ривкінд, Лисенко, Чернікова, Шакотько) 9 клас») 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

 1. Привітання із класом
 2. Повідомлення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Повторення

 1. Які види оптичних дисків ви знаєте? Опишіть їх.
 2. Як переглянути вміст диска?
 3. Як здійснити копіювання файлів і папок з одного диска на інший?
 4. Що таке файлова система, які файлові системи ви знаєте?
 5. Опишіть структуру розміщення даних на диску.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовується   проектор, та матеріал підручника)

Теоретична довідка

Запис на оптичні носії

На магнітний диск та диски CD-RW і DVD-RW інформацію можна записувати багаторазово.

Якщо вони були вже використані, як підготувати диски для нового запису (при умові, що старий запис вже став непотрібним)?

Магнітний диск треба відформатувати, тобто створити фізичну і логічну структуру диска. Форматування - розмітка диска на сектори і доріжки. Нові дискети, як правило, продаються вже відформотованими. Форматування вилучає з диска всю інформацію і готовить його для запису нової інформації.

Види форматування 

Повне форматування включає у себе як фізичне форматування (перевірку  якості магнітного покриття дискети і ії розмітку на доріжки і сектори), так і логічне форматування (створення каталога і таблиці роазміщення файлів).

Після повного форматування вся інформація, що зберігалася на диску буде знищена. 

Швидке форматування здійснює лише очистку кореневого каталога і  таблиці розміщення файлів. Інформація, тобто самі файли, зберігаються і в принципі можливо восстановлення файлової системи. Порядок форматування:

Вставте дискету у дисковод етикеткою догори.

Відкрийте за допомогою контекстного меню вікно Мій комп'ютер.

Активізуйте значок Диск А і відкрийте контекстне меню цього об'єкта.

У контекстному меню виберіть команду Форматування.

У вікні Форматування вкажіть параметри форматування.

Натисніть кнопку Почати. Далі натисніть кнопку Закрити.

Робота з оптичними дисками

Процес записування інформації на оптичні диски відрізняється від аналогічних операцій з різними видами магнітних дисків. Тому для створювання та копіювання різних видів компакт-дисків розроблено спеціальне програмне забезпечення, найвідомішим представником якого є набір програм Nero. За допомогою цієї програми можна

 • зтирати стару інформацію з диска;
 • записувати диски всіх наявних на сьогодні стандартів,
 • створювати власні та копіювати наявні диски.

До складу комплекту програм Nero входять застосунки, кожний з яких розроблено для виконання певних операцій з оптичними дисками, а застосунок Nero Start Smart, що має зручний, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, поєднує всі програми та інструменти цього комплекту, пропонуючи користувачеві їх спільне меню. У верхній частині вікна Nero Start Smart розміщено кілька тематичних вкладок, на яких згруповано основні дії, запропоновані користувачеві:

 • Избранное — ця вкладка забезпечує швидкий та легкий доступ до проектів;
 • Даные — команди цієї вкладки призначено створювати CD та DVD-диски з даними, створювати аудіо CD та копіювати CD та DVD-диски;
 • Звук — на цій вкладці згруповані команди для створювання всіх видів музичних дисків;
 • Фото и Видео — команди цієї вкладки дають змогу записувати відео з цифрової камери, карти відеозахоплення, TV-тюнера та створювати власні фільми та слайд-шоу;
 • Сохранить — за допомогою команд цієї вкладки виконують різні операції копіювання (копіювання окремого файлу або всього диска);
 • Дополнения — команди цієї вкладки пропонують користувачеві використати додаткові можливості застосунку для керування швидкістю приводу, створювання ярликів дисків та виконання інших додаткових операцій для роботи з оптичними дисками та приводами.

Обираємо тип оптичного диска. У верхній частині головного вікна програми розміщено спадний список, з якого треба обрати тип оптичного диска, з яким ви плануєте працювати далі. За замовчуванням вам пропонують перелік операцій, доступних для оптичних дисків усіх видів.

Для створення CD-диска з даними виконайте таку послідовність дій:

У вікні програми Nero Start Smart перейдіть на вкладку Данные та лівою клавішею миші оберіть з переліку операцію Создать CD с данными.

Ця дія запустить програму Nero Express, вивівши на екран її вікно формування вмісту створюваного диска. Натиснувши кнопку Добавить, пройдіть шлях до файлів, які потрібно розмістити на створюваному диску. Обравши потрібний для додавання файл, натисніть кнопку Добавить. Аналогічно додайте всі файли, які потрібно помістити на створюваному диску. Натисніть кнопку Закрыть, закінчивши виконання цього етапу.

Якщо ви додали файл для розміщення на диску помилково, його можна видалити, обравши назву цього файлу в лівій частині вікна та натиснувши кнопку Удалить.

Якщо ви бажаєте розмістити файли на створюваному диску в папках, створіть їх, натискаючи кнопку Добавить та вводячи назви відповідних папок. Ви можете перемістити або скопіювати файли, обрані для додавання на диск, у відповідні папки так, як ви виконували би ці дії під час роботи з об'єктами операційної системи.

У нижній частині поточного вікна розміщено спеціальну лінійку, на якій відображено ємність диска та обсяг інформації, підготованої для розміщення на ньому (це відображено зеленою смугою певної довжини). Слідкуйте, щоб обсяг підготованої інформації не перевищував ємність диска.

Підготувавши дані для розміщення на диску, натисніть кнопку Далее.

У вікні, що з'явилося на екрані, уведіть назву створюваного диска і за потреби змініть пристрій, у якому ви записуєте диск. У числовому полі зі стрілками Число копий введіть кількість копій диска. Якщо бажаєте перевірити дані після записування їх на диск, установіть прапорець Проверить данные после записи на диск. Щоб дозволити додавати файли на цей диск, установіть прапорець Разрешить добавление файлов.

Натисніть кнопку Запись, розмістіть диск у приводі та почніть операцію записування даних на диск.

У процесі записування у вікні буде наведено звіт про виконання кожного етапу записування.

Для створення DVD-диска з даними виконайте аналогічні операції, обравши команду Создать DVD с данными на вкладці Данные програми Nero Start Smart.

Для копіювання CD-дисків виконайте таку послідовність дій:

У вікні програми Nero Start Smart перейдіть на вкладку Данные або Сохранить та лівою клавішею миші оберіть у переліку операцію Копировать CD.

У вікні програми Nero Express, що з'явилося на екрані, оберіть привід-джерело (у цей привід поставте диск, з якого ви створюватимете копію) та привід-приймач (у цьому приводі буде створено копію). Привід-джерело та привід-приймач можуть бути одним приводом. У відповідних спадних списках оберіть ім'я цих приводів.

Зі списку Скорость записи оберіть швидкість, а в числовому полі зі стрілками Число копий призначте кількість створюваних копій диска. За потреби перевірити скопійовані дані встановіть прапорець Проверить данные после записи на диск.

Натисніть кнопку Копирование, розміщену в нижній частині вікна, щоб розпочати процес копіювання. У вікні, що з'явилося при цьому на екрані, переглядайте звіт про виконання операцій копіювання даних.

Коли образ диска-джерела буде створено, на екрані з'явиться повідомлення про те, що в привід треба вставити чистий диск. Виконайте цю дію, і програма продовжить процес копіювання. Звіт про продовження виконання всіх операцій ви можете переглядати в поточному вікні.

Закінчіть процес копіювання, натиснувши кнопку ОК.

Копіювання DVD-диска виконують повністю аналогічно (треба лише обрати команду Копировать DVD).

IV. Формування практичних умінь і навичок

Завдання 1.   Працюємо за комп’ютером

6*. З дозволу вчителя підготуйте завантажувальний диск MS-DOS. Чи успішно пройшло форматування? Які об’єкти є на диску А: після форматування?

7*. Складіть алгоритм копіювання оптичного диска засобами Windows.

8. Візьміть два однакові оптичні диски (бажано CD-RW). Запишіть на них однакові дані (одні й ті самі файли і папки). Тільки в одному випадку дані запишіть за один раз, а в другому - за 3-4. Визначте після запису ємність вільного місця на дисках. Чи є різниця? Якщо є, то чому?

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.  (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Завдання № 6-8  на с.147  підручника

Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/9 клас/Тема 4

V. Підсумок уроку

Обговорюємо

 1. Як позначаються файли, підготовлені для запису на компакт-диск?
 2. Як записати файли і папки на оптичні диски?
 3. Опишіть процес підготовки даних для запису на оптичний диск.
 4. Поясніть, що таке сесія запису на оптичний диск.
 5. У чому полягає форматування оптичних дисків?

Рефлексія

 1. Що нового сьогодні дізналися?
 2. Чого навчилися?
 3. Що сподобалось на уроці, а що ні?
 4. Чи виникали труднощі?

VI. Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника п.4.3

Завантажити конспект