Урок 19. Поняття текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення

Урок 18. Урок узагальнення знань з тем «Поняття операційної системи. Мультимедіа»
Липень 1, 2016
Урок 20. Режими роботи з текстовим документом
Липень 3, 2016

Урок 19 (web-версія конспекту без зображень)

Тема: Поняття текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення. Середовище текстового процесора. Відкривання і збереження текстового документа. Режими роботи в середовищі текстового процесора

Мета :

  • навчальна: сформувати вміння переглядати та редагувати графічні зображення засобами ОС Windows;
  • розвиваюча:  розвивати інформаційну культуру, логічне мислення, пам'ять; удосконалювати навички роботи з клавіатурою;
  • виховна:  виховувати охайність уважність, інформаційну культуру

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку, електронні матеріали (ФАЙЛИ-ЗАГОТОВКИ) до підручника "ІНФОРМАТИКА 6 КЛАС" Морзе Н.В. та ін..

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

(конспект уроку та презентація розроблені на основі матеріалу підручника «Інформатика (Морзе, Барна, Вембер) 6 клас») 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

  1. Привітання із класом
  2. Повідомлення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Повторення:

  1. Які ще є види документів?
  2. Що потрібно, щоб швидко і грамотно створити текстовий документ?

III. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовується   проектор, та матеріал підручника)

Які об’єкти може містити текстовий документ?

Текстовий документ – документ, який складається з текстових об’єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об’єктів (графічних, мультимедійних тощо).

Для створення й опрацювання текстових документів використовують спеціальні програми – текстові редактори і текстові процесори.

Текстові редактори призначені для опрацювання документів, які містять лише звичайний текст.

Текстові процесори використовуються для роботи з документами, які містять, крім тексту, й інші об’єкти.

Текстовий процесор – програма, призначена для створення й опрацювання текстових документів.

Текстові редактори використовують не лише у комп’ютерах, але й у мобільних телефонах.

Що являє собою середовище текстового процесора?

Завантажити текстовий процесор Microsoft Word 2010 можна:

  1. Відкрити один із схожих значків
  2. Пуск/Усі програми/Microsoft office/Microsoft Word 2010

Вікно програми текстового процесора має спільні елементи, схожі з елементами вікна редактора презентацій:

  • рядок заголовка, на якому розміщена кнопка меню управління вікном;
  • робоча область програми, де відображається вміст текстового документа;
  • інструменти, які використовують для внесення змін до текстового документа;
  • рядок стану.

У текстових документах працюють з такими об’єктами:

Символ - Літера, цифра, знак пунктуації тощо - Шрифт, розмір, колір, накреслення

Слово - Набір символів уміщених між двома пропусками - Шрифт, розмір, колір, накреслення символів

Речення - Одне, чи кілька логічно пов’язаних слів, що закінчуються крапкою або знаками оклику чи питання - Шрифт, розмір, колір, накреслення

Абзац - Довільна послідовність символів, що закінчуються натисканням клавіші Enter - Вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед абзацом

Сторінка - Складова текстового документа крім тексту, може містити й інші об’єкти - Розміри сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок

Графічний об’єкт - Об’єкт текстового документа: рисунок, схема, діаграма - Розмір, місце розташування, обрамлення

Як у середовищі текстового процесора виділити об’єкти текстового документа?

У текстових процесорах для виділення окремих складових тексту використовують мишку або комбінації клавіш.

Для виділення графічного об’єкта необхідно клацнути мишкою у будь-якому  місці цього об’єкта.

Слово - Двічі клацнути мишею у межах слова

Речення - Клацнути мишею у межах будь-якого слова при натисненій клавіші Ctrl

Один абзац - Тричі клацнути мишею в будь-якому місці абзацу

Увесь документ - Одночасно натиснути клавіші Ctrl+A

IV.  Формування практичних умінь і навичок

Завдання 1.   Середовище текстового процесора Microsoft Word

Визнач призначення інструментів, розміщених на різних вкладках вікна програми та на рядку стану, інструментів навігації й панелі швидкого доступу при роботі з файлом Цікаві місця України, що зберігається в папці Текстові документи.

Завдання на с. 122-123  підручника

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.  (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/6 клас/Текстові документи

Завдання 2.  Країни Європи та їх столиці

У файлі Країни, що зберігається в папці Текстові документи, виділи однаковим кольором опис країни та назву її столиці.

Завдання на с.123-124  підручника

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/6 клас/ Текстові документи

Завдання 3.  Коректор

Склади алгоритм роботи виконавця Коректора, який за допомогою лише клавіші Del видаляє символи @ із тексту документа Українські традиції. На початку роботи алгоритму курсор знаходиться на початку тексту, а виконавець Коректор може переміщуватись у тексті лише вправо і вниз.

Завдання на с.124-125  підручника

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Додаткові матеріали для уроку розміщені в папці D:/6 клас/ Текстові документи

Завдання 4.  Працюємо у парах
Відкрийте папку Текстові документи. Завантажте файл Комп’ютери та перегляньте текстовий документ. По черзі називайте об’єкти документа та їхню належність до текстових або графічних.

V. Підсумок уроку

Обговорюємо

  1. Поясни, що таке текстовий документ.
  2. Які об’єкти можуть міститись у текстових документах?
  3. За допомогою яких програм можна опрацьовувати текстові електронні документи?
  4. Які елементи містить вікно текстового процесора, встановленого на твоєму комп’ютері?
  5. Як у середовищі текстового процесора можна виділити складові тексту?
  6. Чи можна під час роботи з текстовим документом у середовищі текстового процесора обійтися без миші?

Рефлексія

  • Що нового сьогодні дізналися?
  • Чого навчилися?
  • Що сподобалось на уроці, а що ні?
  • Чи виникали труднощі?

VI.  Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника п.18

Завантажити конспект