Урок 22 (web-версія конспекту без зображень)
Мета :
Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку, (ФАЙЛИ-ЗАГОТОВКИ) до підручника "ІНФОРМАТИКА 8 КЛАС" Морзе Н.В., Берна О.В., Вембер В.П.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
(конспект уроку та презентація розроблені на основі матеріалу підручника «Інформатика (Морзе Н.В., Берна О.В., Вембер В.П.) 8 клас»)
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення (слайд 4):
III. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовується проектор, та матеріал підручника)
Що таке мова програмування? (слайд 5-6)
Мова програмування - це система позначень для точного опису алгоритму, який потрібно виконати за допомогою комп’ютера.
Мова програмування, як і будь-яка інша мова, має такі складові:
Чим відрізняються мови програмування? (слайд 7-11)
Мови програмування можна поділити на дві групи: мови низького рівня та мови високого рівня.
Машинна мова – набір команд, які виконуються безпосередньо центральним процесором. Працювати людині-програмісту з такою мовою важко через велику кількість команд у двійкові формі.
До мов низького рівня належать мова асамблер. У мові асамблера виконуються символьні позначення команд, які легше зрозуміти й запам’ятати.
Програма, записана мовою програмування високого рівня, містить команди, що схожі на звичайні слова, записані англійською мовою. Наприклад, програма, записана мовою програмування Python, містить команди print – друкувати, while – поки, if – якщо тощо.
За технологією програмування розрізняють:
Які засоби необхідні для виконання створених програм? (слайд 12-13)
Транслятор – програма, яка записує команди програми, описаної деякою мовою програмування, машинною мовою
Компілятор зчитує одразу всю програму й переписує її машинним кодом або мовою асамблер. Процес трянсляції, який при такому підході називаюбть компіляцією, відбувається один раз, і результат перекладу зберігається в окремому файлі.
Інтерпретатор зчитує вихідний код програми по одній команді й одразу намагається їх «перекладати» та виконувати. Це дає змогу програмісту швидше перевіряти правильність виконання програми та знаходити помилки в коді.
Середовище програмування – це комплекс програм, що містить засоби автоматизації процесів підготовки та виконання програм користувача, а саме:
IV. Формування практичних умінь і навичок
Завдання 1. Ознайомлення з мовами програмування (слайд 14)
Реалізуйте в навчальному середовищі створення програм Блоклі (https://blockly-demo.appspot.com/static/demos/index.html) алгоритм, за яким у вікні повідомлення з’явиться текст «Я вивчаю мови програмування».
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)
Завдання на с. 102 підручника
Завдання 2. Працюємо в парах (слайд 15)
У середовищі Блоклі створіть програму, яка у вікні повідомлення тричі виводитиме на екран деякий текст. Обговоріть , які із запропонованих блоків (мал. 15.22) можна для цього використати.
Яким командам у середовищі Скретч відповідають ці блоки? Визначте, як команди повторення та друку реалізовуються в різних мовах програмування.
Завдання на с. 110 підручника
Завдання 3. Працюємо в парах (слайд 16)
Знайдіть в Інтернеті відомості про історію виникнення різних мов програмування. Обговоріть і сплануйте, як можна було б подати знайдені відомості на лінії часу та в якій програмі зручно було би створити лінію часу. Створіть її.
Завдання на с. 110 підручника
Завдання 4. Працюємо в парах (слайд 16)
Обговоріть, що спільного та які відмінності є в навчальних середовищах програмування Скретч і Блоклі. Результат обговорення подайте діаграмою Венна .
Завдання на с. 110 підручника
V. Підсумок уроку
Обговорюємо (слайд 17)
Рефлексія (слайд 18)
VI. Домашнє завдання (слайд 19)
Опрацювати параграф підручника п.15 с. 100-104
Ви можете зберегти свій час на підготовку до уроків замовивши комплект презентацій
8 клас для супроводу уроків
за ціною:
100 грн за комплект
(одна презентація коштує менше 2 грн)
також для використанні на уроках розроблено сервіс для проведення онлайн-тестування